You know those $200+ buckets of emergency food? I make my own for faaaar cheaper. Rice is something like $16 for a bag of 25lbs and those sealing buckets are about $7-$10 depending on where you get them.
Oats and beans are around the same price point. It isn't difficult either. Buy a bag and a bucket, clean bucket, toss in some desiccant packs, toss in the goods, seal with lid.
You know those $200+ buckets of emergency food? I make my own for faaaar cheaper. Rice is something like $16 for a bag of 25lbs and those sealing buckets are about $7-$10 depending on where you get them.
Oats and beans are around the same price point. It isn't difficult either. Buy a bag and a bucket, clean bucket, toss in some desiccant packs, toss in the goods, seal with lid.
(post is archived)