WelcomeUser Guide
ToSPrivacyCanary
DonateBugsLicense

©2025 Poal.co

1.5K

2.29 for a 12 Oz package of egg noodles. Wasn't this like 99 cents just a few years ago? Wtf...

2.29 for a 12 Oz package of egg noodles. Wasn't this like 99 cents just a few years ago? Wtf...

(post is archived)

[–] 1 pt

Oh that's just at the cheap store, then I go across to the regular grocer and spend another couple hundred or so, to get whatever else I need.

I do try to do a little stocking of canned and frozen goods, plus extra meat to freeze, every shopping trip, so I spend probably, all told, between $1,000-$2,000/mo. Just bonkers!