WelcomeUser Guide
ToSPrivacyCanary
DonateBugsLicense

©2025 Poal.co

Yeah, it's not good for you anyway. Cook food at home. Its cheaper, it tastes better and its better for you.

If you "don't have time". Look into meal prep. You can make a week worth of most meals in a afternoon. Look into crockpot meals where you just put everything in and walk away for the whole day and now you have 3+ days of food by the time you get home (depending on how big your family is, what you make and how big your crockpot is).

Yeah, it's not good for you anyway. Cook food at home. Its cheaper, it tastes better and its better for you. If you "don't have time". Look into meal prep. You can make a week worth of most meals in a afternoon. Look into crockpot meals where you just put everything in and walk away for the whole day and now you have 3+ days of food by the time you get home (depending on how big your family is, what you make and how big your crockpot is).
[–] 2 pts

Del Taco is pretty cheap, considering.

[–] 2 pts

Granted it was in Oregon, but the last time I ate Del Taco it tasted like sadness and food poisoning

[–] 1 pt

The ones here in ahaya are what I would consider "marginally better than taco bell" which is really a very low bar when you think about it.

[–] 1 pt

Taco Bell still better than Taco Bueno

[–] 2 pts

The issue isn't even the food quality. Everyone knows it's bad for you. It's literally just cost. I don't know why NONE of the franchise get this. Once upon a time, 5 dollars would get you a full meal at McDonalds. 5 dollars could feed 3 or more people at Taco Bell. You can't even get 2 tacos anymore for 5 dollars. You can't even get 1 egg mcmuffin for 5 dollars. Return to affordable slop and people will return too

[–] 1 pt

I remember when I was a kid, my friends and I would pool our pocket change and the three of us could eat our fill at Taco Bell for like $4-5. Not anymore.

It's literally cheaper to cook for yourself now. Hell, a tub of Greek yogurt and some apples is like $4 and gives you protein and fiber for like 3 meals. Literally no effort food. People are just lazy.

[–] 1 pt

When I was still a Jehovah Witness, we used to hit up taco bell after door knocking for the same reason. 3-5 of us could eat for less than 10 dollars.

[–] 1 pt

Yeah, at this point its just stupid. People used to tell me "Its cheaper to eat out" (No, It was not, they were just lazy but this was also at least 15 years ago).

I did a full breakdown for what my Wife cooks to prove it to some friends and they basically ignored me because they didn't like being told that if you cook food yourself its cheaper as long as you are not a moron. You do have a "initial investment". If you only have $5 you can't buy $30 of ingredients to make a dozen meals. I get it if that is the case but don't tell me that a crockpot full of (good home made) chili is more expensive than that crappy subway sandwich you bought for ~$7. (again, that was a long time ago, I bet that same sub would be $13+ now).

[–] 1 pt

I don't think you all realize how ridiculous pricing for fast food has gotten. Like, it's not competitive with local restaurants anymore. You can eat at a local mom and pop place for the same price most of the time and the food there is a thousand times better. Fast food isn't competing against home cooking anymore, it's gotten expensive to the point it's competing with local restaurants.

Chipotle, Panera Bread, etc are by far the worst, it can actually be more expensive to eat there than a real restaurant.

[–] 1 pt

You’re talking to the wrong crowd here. We all know how to meal prep. The fast food crowd is the one confused about the bag of dry pinto beans they got from the food pantry after they snap runned out.