That stuff is usually more expensive too. When I'm looking to lay in some food for a while, I'm getting things that have a lot of calorie value for the least amount of money. That stuff doesn't fit either bill.
Lightlife is delicious
It's relative taste notwithstanding, it's still usually expensive. People are going to stretch dollars as far as possible during a crisis.
Yeah I'd buy rice and beans enough to make a sandbag little foxhole with
Good plan! As a avid backpacker I utilize foods with high calorie count per oz. Olive oil, nuts, corn chips, salmon etc.
Sticks of butter are good.
(post is archived)