Dunno if I'm gonna write a damned thing. I just ate a lollipop. it's kicking in now.
They're fucking awesome. Man, weed is so much better than it used to be. Shit, weed is even better than the weed I grow for myself - and we grow some pretty damned good weed in Maine. It's a short growing season, so Mother Nature tells the plants to push the THC into the flowers.
But, the shit they're growing today is fucking insane. It's like covered in crystals and dripping with THC.
The stuff from my garden might go for $15 to $20 an 8th in the dispensaries. Elsewhere, it'd go for like $35 to $40 an 8th. It's not bad weed, it's just that the current high-end stuff is absurdly potent.
THC seems to enhance my creativity on the guitar
Not these lollipops, probably...
My weed would be like $150/oz where I am. Where you live, it'd probably be closer to $280. It'd probably be bulk for $2500 a pound where you live. If you were to buy bulk.
Where I live, the $30 for 8th stuff is stupidly potent. You'd do better to just buy 6 joints of a higher grade weed. For some reason, joint prices are pretty low - and I don't know why. I assume they make up for it elsewhere - like in number sold. Joints are these conical things that have a filter and are probably close to 3/4 of a gram. They sell 'em at like $5 each. They're fucking insane and the packaging has to be at last $0.25 for the round container they come in.
I don't know, I would think they would do the math and divide the weight up appropriately
(post is archived)