Not these lollipops, probably...
My weed would be like $150/oz where I am. Where you live, it'd probably be closer to $280. It'd probably be bulk for $2500 a pound where you live. If you were to buy bulk.
Where I live, the $30 for 8th stuff is stupidly potent. You'd do better to just buy 6 joints of a higher grade weed. For some reason, joint prices are pretty low - and I don't know why. I assume they make up for it elsewhere - like in number sold. Joints are these conical things that have a filter and are probably close to 3/4 of a gram. They sell 'em at like $5 each. They're fucking insane and the packaging has to be at last $0.25 for the round container they come in.
I don't know, I would think they would do the math and divide the weight up appropriately
I'm sure the dispensary owners aren't retarded, so they must be doing it right.
On the other hand, the dispensary owners are probably pretty fucking stoned.
I have some official numbers to work from. They make a solid profit at the dispensary/recreational level of distribution. I'm not sure how sustainable it is and I can't tell if they're maximizing profits as I don't have enough numbers to work with.
I could ask for those numbers and I'm sure they'd give them to me. In fact, they kinda have to give them to me if they want me to invest.
I still haven't invested. Once again, every time I think about it, I'm pretty stoned.
Right now, I'm pretty stoned.
If I were you I might want to hold off until its not illegal with the feds
(post is archived)