Weekly, I would say up to $150 depending on what we are cooking. That used to be more like $80-ish but bidenomics sucks balls.
We have a local butcher that we buy meat from in bulk though. It can suck to buy in bulk but if you have a deep freeze and can afford buying a half cow or more at a time (and you eat a lot of meat) then it can save a TON of money and the quality of the meat is so much better than the grocery store. You get meat from a local farmer, processed at the local butcher.
You said we. how many? two? I really believe two can eat almost as cheaply as one.
(post is archived)