WelcomeUser Guide
ToSPrivacyCanary
DonateBugsLicense

©2025 Poal.co

336

I use to spend $120 to $150. But that was with some beer. Alcohol and cigs dont count. Thats another question. I have tried hard to cut back and am at about $80-85 now. Thats without hardly any beef, pork is still relativity cheap but isnt near as good. I would love to go carnivore, I did it many years ago before it was popular but no way can I afford it now. I have alot of food on hand but not near as much fresh as I use to. My deep freeze went out and I lost alot of meat about a month ago. That hurt.

In before some dumbass says fbi.

I use to spend $120 to $150. But that was with some beer. Alcohol and cigs dont count. Thats another question. I have tried hard to cut back and am at about $80-85 now. Thats without hardly any beef, pork is still relativity cheap but isnt near as good. I would love to go carnivore, I did it many years ago before it was popular but no way can I afford it now. I have alot of food on hand but not near as much fresh as I use to. My deep freeze went out and I lost alot of meat about a month ago. That hurt. In before some dumbass says fbi.

(post is archived)

[–] 2 pts

I have a household of three. My grocery bill has increased astronomically. I do buy healthier options however my son and husband love junk food, I am a vegetarian (for 29 years) and anything I eat has the highest marked prices. So I have to go through other channels outside of the main markets. For the smallest of fresh items my bill is about $70 and grand total weekly is about $200 at the grocery store. Now that summer is approaching I will go to farmers markets for those items. I also went in half with another family for a cow. I have my freezer stocked with meat that will last more than a year. I also found a neighbor that raises chickens and purchase my eggs from him. Another item I use that is expensive in the grocery store is honey. It costs too much and isn't guarantied quality, so I found another neighbor who sells honey to me. Search around locally for food sources. I also trade in my jars and egg cartons to the neighbors for a better deal. Thanks for this topic.