Grocery prices are insane where I live. We eat relatively clean, each meal is generally a portion of protein (lots of chicken thighs, pork shoulder ribs, ground turkey, ground venison, ground lamb, and eggs), accompanied by a non-starchy veggie of some kind (brocolli, green beans, leeks, etc.) or spring mix. Some extras are purchased for snacks or additions to meals such as greek yogurt, saur kraut, pumpkin seeds, raw/unsalted nuts, and cheeses (triple cream brie, danish blue cheese, and pepper jack cheese sticks). Our son likes the more processed foods such as the occasional pizza, granola bars, and cereal bars, which drives up the cost some. For the three of us, we usually spend around 300-350 a week (not including basic supplements).
Just two or three years ago, eating the same way only cost us around 175-200. It makes me sick to my stomach thinking about it.I like to wait until sales appear to buy extra, but that doesn't happen very often. Most food that goes on sale is seldom anything we consume.
Sorry to hear about your deep freezer, if it's back up and running, or if you've since obtained another, you could try to find a local farm and see if you know anyone who would want to chip in on buying a butchered cow or pig to mitigate upfront cost.
(post is archived)