WelcomeUser Guide
ToSPrivacyCanary
DonateBugsLicense

©2025 Poal.co

1.3K

I use to spend $120 to $150. But that was with some beer. Alcohol and cigs dont count. Thats another question. I have tried hard to cut back and am at about $80-85 now. Thats without hardly any beef, pork is still relativity cheap but isnt near as good. I would love to go carnivore, I did it many years ago before it was popular but no way can I afford it now. I have alot of food on hand but not near as much fresh as I use to. My deep freeze went out and I lost alot of meat about a month ago. That hurt.

In before some dumbass says fbi.

I use to spend $120 to $150. But that was with some beer. Alcohol and cigs dont count. Thats another question. I have tried hard to cut back and am at about $80-85 now. Thats without hardly any beef, pork is still relativity cheap but isnt near as good. I would love to go carnivore, I did it many years ago before it was popular but no way can I afford it now. I have alot of food on hand but not near as much fresh as I use to. My deep freeze went out and I lost alot of meat about a month ago. That hurt. In before some dumbass says fbi.

(post is archived)

[–] 2 pts

Try rolling your own cigarettes and save big money. A $25 bag of tobacco + $10 worth of tubes makes about 5 cartons. You can pay more for other brands of tobaccos and tubes. So as little as $35 worth of msterials + your time creates +/- $400 worth of cigarettes.

[–] 2 pts

They got menthol? I smoke camel crush, pretty strong menthol.

[–] 1 pt

Yes, they have menthol tobacco and menthol tubes. Check out a cigarette/cigar/pipe/tobacco shop. A quality hand operated cigarette loading machine is about $40 (last I looked).

[–] 2 pts

Most insurance companies (home owners or renters insurance) in most cases will pay out 500 for the loss of a freezer full of food, with no deductible. Now it has to be a "sudden and unexpected loss" Like a power outage or Dog snagged the cord and accidentally unplugged it or your contractor or whatever. If it's just a 40 year old fridge that konked out they might not pay. Worth looking into. It will be in your policy somewhere.

[–] 1 pt

Man, you think Im mainstream dont ya.

[–] 2 pts

I would never assume your gender :)

[–] 3 pts

I wont even collect ss or anything else, didnt try to get any covid handouts. I dont need anything from anybody except myself.

[–] 2 pts

$100-$130 a week. Young family of 4. We never eat out. We eat a lot of canned tuna, oysters, sardines. Try to buy balk if we're buying meat. Skin and bone in cheaper but more work. We make our own bread and some other things. Try to avoid soy

[–] 2 pts

Bone in is safer, as far as I know lab grown hasnt made bones yet.

[–] 1 pt

Canned foods have a lot of metals that accumulate in the brain.

[–] 2 pts

For two we are around 250 a week. Beef and Pork with lots of fresh fruits and veggies. We used to be around 150.

[–] 1 pt

I have never been into veggies and these days am scared of fruit, I did buy some bananas this week though. Hell Im scared of meat now. I just cant justify ribeyes anymore.

[–] 1 pt

I am lucky that we live in a county that produces many of the fruits, vegetables, and beef we eat. The next county up produces the chicken and eggs we get. The pork unfortunately is almost impossible to find a local source. We pay more for the "ugly" local grown fruits and vegetables as they are not gmo and pesticide free.

[–] 1 pt

Yeah I used to have ribeyes almost weekly, last time I had them was during the holidays. Mostly buy whole tenderloins now and butcher them cause the local market has really good deals on them usually.

[–] 2 pts

Weekly, I would say up to $150 depending on what we are cooking. That used to be more like $80-ish but bidenomics sucks balls.

We have a local butcher that we buy meat from in bulk though. It can suck to buy in bulk but if you have a deep freeze and can afford buying a half cow or more at a time (and you eat a lot of meat) then it can save a TON of money and the quality of the meat is so much better than the grocery store. You get meat from a local farmer, processed at the local butcher.

[–] 1 pt

You said we. how many? two? I really believe two can eat almost as cheaply as one.

[–] 2 pts

150 for three for a week

[–] 0 pt

Dang, what's the spread? Area of living?

I have some family that may move overseas soon, generally they're eying the cheaper prices of so called "third world" nations. Yet the nutrient density and quality of animal products is just as good if not better than where they're at, just that the econ is screwy. So the prices could be much lower depending on region, which is why I ask

[–] 1 pt

Pretty normal spread I shop for deals not specific recipes Hamburger Pork chops loins or roast Chicken No soda Couple bags of chips Whatever vegetables that are on sale I will buy in bulk so if chicken is at .49 lbs Or pork roast @.99lbs I’ll buy a lot Wisconsin

[–] 2 pts

I have a household of three. My grocery bill has increased astronomically. I do buy healthier options however my son and husband love junk food, I am a vegetarian (for 29 years) and anything I eat has the highest marked prices. So I have to go through other channels outside of the main markets. For the smallest of fresh items my bill is about $70 and grand total weekly is about $200 at the grocery store. Now that summer is approaching I will go to farmers markets for those items. I also went in half with another family for a cow. I have my freezer stocked with meat that will last more than a year. I also found a neighbor that raises chickens and purchase my eggs from him. Another item I use that is expensive in the grocery store is honey. It costs too much and isn't guarantied quality, so I found another neighbor who sells honey to me. Search around locally for food sources. I also trade in my jars and egg cartons to the neighbors for a better deal. Thanks for this topic.

[–] 1 pt

I haven't kept total track but if I were to estimate it's around $150 per week and that's avoiding bioengineered ingredients and soy. Avocado oil mayo is surprisingly expensive, but doesn't have soy.

[–] 1 pt

Fuck me it's gotten pricy. Don't get me wrong I could cut back and probably will this month but I spend anywhere from 600 to 800 month, just me and my wife. But that does pretty much include anything I want to eat. Just bought a brisket today to smoke sometime in the next week. Got a good deal on it.

[–] 1 pt

Yeah I use to get whatever I wanted also, but damn.

[–] 1 pt

Adapt and survive, but whatever you do, don't eat the bugs. I'm probably just going to start stockpiling certain goods.

[–] 1 pt

I bought dinner tonight for me and my 2 girls, plus a top end pre made salad for tomorrow, salsa, a gallon of milk and some cream. $129

[–] 0 pt

well thats kinda vague. Dinner where? and what is and how much is a top end salad?

[–] 1 pt

Grocery store dinner ingredients in the southwest USA. Salad alone was 19.99 + tax

[–] 0 pt

That is alot for one dinner for yall and a salad.

[–] 1 pt

Grocery prices are insane where I live. We eat relatively clean, each meal is generally a portion of protein (lots of chicken thighs, pork shoulder ribs, ground turkey, ground venison, ground lamb, and eggs), accompanied by a non-starchy veggie of some kind (brocolli, green beans, leeks, etc.) or spring mix. Some extras are purchased for snacks or additions to meals such as greek yogurt, saur kraut, pumpkin seeds, raw/unsalted nuts, and cheeses (triple cream brie, danish blue cheese, and pepper jack cheese sticks). Our son likes the more processed foods such as the occasional pizza, granola bars, and cereal bars, which drives up the cost some. For the three of us, we usually spend around 300-350 a week (not including basic supplements).

Just two or three years ago, eating the same way only cost us around 175-200. It makes me sick to my stomach thinking about it.I like to wait until sales appear to buy extra, but that doesn't happen very often. Most food that goes on sale is seldom anything we consume.

Sorry to hear about your deep freezer, if it's back up and running, or if you've since obtained another, you could try to find a local farm and see if you know anyone who would want to chip in on buying a butchered cow or pig to mitigate upfront cost.

Load more (6 replies)