WelcomeUser Guide
ToSPrivacyCanary
DonateBugsLicense

©2025 Poal.co

472

Which one is more practical to you? I lean on Silver because its easier to divy up into smaller daily units. For example buying bread with silver, is easier than givein out a 1/16th of 1/16th of an oz in gold or something. Thoughts?

Which one is more practical to you? I lean on Silver because its easier to divy up into smaller daily units. For example buying bread with silver, is easier than givein out a 1/16th of 1/16th of an oz in gold or something. Thoughts?

(post is archived)

[–] 1 pt

I'd guess if you stayed with us minted silver coins you'll be able to purchase at local stores for way more than face value and not worry about (((exchange taxes)))

Why more than face value? An ounce of silver is worth 26 bucks +/- the fees involved. That will buy you a haircut